Úvod Umístění nádob na použité jedlé oleje
Czech Dutch English French German Italian Polish Russian Slovak Spanish

Povodňový plán

povodnovy_plan

Pronájem sportovní haly s horolezeckou stěnou

sportovni_hala

Virtuální prohlídka

virtualni_prohlidka_leto

Virtuální prohlídka

virt_prohl

facebook

Svoboda nad Úpou na FB

Svoboda fórum

sf

KRNAP

krnap

SOVK

Svazek obcí Východní Krkonoše usiluje o zlepšení informovanosti obcí, koordinuje jejich společnou činnost a podporuje propagaci této turisticky atraktivní oblasti.

 

www.krkonose.eu

krkonose

Web PK

pkweb

www.freiheit.cz

freiheit

Umístění nádob na použité jedlé oleje PDF Tisk Email
Pátek, 20 Září 2019 09:18

Již jsme Vás dříve informovali o plánovaném rozmístění nádob na odkládání použitých potravinářských olejů. V pátek dne 20.9.2019 byly rozmístěny ve třech lokalitách v našem městě (kontejnerová stanoviště u školní jídelny, na Rýchorském sídlišti před č.p. 124 a v Maršově II v lokalitě Pod Rýchorami (za mostem) nádoby  o objemu 240 litrů, černé barvy s výrazně červeným víkem (viz foto). Povinnost zajistit pro občany možnost odkládání použitých potravinářských olejů zavádí od 1.1.2020 nová legislativa. Doposud se použité potravinářské oleje odkládaly v PET lahvích do nádob na směsný komunální odpad. Upotřebené jedlé oleje a tuky ale také velmi často končí v kanalizacích a následně na čistírnách odpadních vod, kde způsobují rozsáhlé problémy v provozované technologii čištění (například ucpávání potrubí a další).

Co tedy do těchto nádob patří? Občané zde mohou odkládat v uzavřených PET lahvích (malé či velké PETky) použitý potravinářský neboli jedlý olej, tedy např. olej z nedělního smažení řízků, použitý fritovací olej atd. Každého asi bude zajímat, co se s tímto olejem děje dále, zda nekončí někde na skládce? Upotřebené jedlé oleje a tuky jsou kvalitní surovinou, která po zpracování (zahřátí, filtrace) může sloužit pro výrobu metylesteru jako přídavku k pohonným hmotám nebo po regeneraci mohou být tyto využity v různých odvětvích (chemický, gumárenský, dřevařský průmysl).

Na závěr podotýkáme, že do těchto nádob NEPATŘÍ vyjeté motorové oleje (které jsou nebezpečným odpadem) nebo jiný komunální odpad!

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (IMG_1608.JPG)IMG_1608.JPG[ ]1327 Kb20.9.2019 09:22
Stáhnout tento soubor (IMG_1606.JPG)IMG_1606.JPG[ ]917 Kb20.9.2019 09:21
Stáhnout tento soubor (IMG_1605.jpg)IMG_1605.jpg[ ]822 Kb20.9.2019 09:21